رنگ در آشپزخانه

رنگ در آشپزخانه
2 (40%) 1 امتیاز
banner

رنگ، نقشی مهم در طراحی آشپزخانه دارد، زیرا می‌تواند درخلق و خوی افراد، بسیار مؤثر باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که سایه‌ روشنی از قهوه‌ای، زرد، صورتی و آبی داشته باشند. رنگ، همچنین در کوچک یا بزرگ جلوه دادن فضای آشپزخانه نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. ترکیبی متناسب از رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون می‌تواند آشپزخانه شما را جذاب‌تر و شادتر از قبل جلوه دهد.

مطالعات در این زمینه، حاکی از این است که رنگ در روحیه افراد خانه می‌تواند تأثیر بگذارد. برای مثال، رنگ قرمز تعداد ضربان نبض و سرعت تنفس را افزایش داده، اشتهای افراد را زیاد می‌کند یا رنگ زرد بویژه زرد ملایم احساس شادی را به بیننده القاء می‌کند؛ از همین رو طراحان و تولیدکنندگان وسایل آشپزخانه (کابینت، سنگ‌فرش و …) محصولات خود را با تنوع رنگ عرضه می‌کنند.

محیط اطراف شما می‌تواند تأثیرات فیزیکی و روانی به سزایی بر شما داشته باشد و چشم انداز شما را در زندگی تغییر دهد به عنوان مثال تحقیقات نشان داده است که رنگ آبی، پرخاشگری را کاهش می‌دهد و صورتی استرس را و نارنجی موجب افزایش انرژی می‌گردد.
مکانهای مختلف در خانه باید احساسات مختلفی را در شما ایجاد کند. حمام اولین فضایی است که بعد از بیدار شدن از خواب وارد آن می‌شوید احساسی که پس از وارد شدن به حمام خواهید داشت ممکن است در کل روز همراهتان باشد. پس حمام علاوه بر داشتن رنگ روشن باید هوای مطبوعی نیز در آن جریان داشته اشد. رنگها تآثیرات کاملاً محسوسی بر روحیه و سلامت شما دارند که شناخت و توجه به کاربرد های مختلف آن، ضروری بنظرذمیرسد.

رنگ های نارنجی، قرمز، زرد و سبز، حس زنده بودن و شکوه را برای آین آشپزخانه به ارمغان آورده اند. این حس حاصل تقابل رنگ های دیوارها و وسایل است. هرگاه احساس کنید که نیاز به روحی جدید در آشپزخانه دارید، به آسانی می توانید برخی از خرده وسایل را عوض کنید و به جای آنها جایگزین هایی با رنگ جدید تهیه کنید.
اگر سراسر آشپزخانه سفید باشد، احساس خواهید کرد که در بیمارستان هستید. از این رو، برای جلوگیری از سادگی بیش از حد، رنگ هایی را نیز به طرح خود بیفزایید.
آبی : با رنگ ها و شیوه ها و طرح های مختلف رنگ آمیزی، جذابیت را برای آشپزخانه ی خود به ارمغان آورید. یکی از رنگ های جذاب در آشپزخانه، رنگ آبی است. کاشی های آبی نیز می توانند همین جلوه را پدید آورند. اگر در زمینه ی اصلی رنگ دیوارها یا کاشی ها، طرح ها و خطوطی نیز دیده شود، بر جذابیت فضا افزوده می شود. از این رو، سعی کنید طرحی را برگزینید که بافت آن نیز به دلنشین کردن فضا کمک کند.
صورتی : اگر چه در بسیاری از آشپزخانه ها “صورتی” رنگ متعارف و معمول نیست، اما استفاده از آن در زیبا کردن طرح می تواند بسیار سودمند باشد. این رنگ محیط را گرم و دوستانه می کند و با هم آیی آن با سفید و خاکستری جلوه ی آشپزخانه را امروزی می کند. البته صورتی را می توان با طیف گسترده ای از رنگ ها به کار برد که هر یک احساس و حال و هوایی متفاوت را پدید می آورند.
اجرا و نوسازی یک آشپزخانه با توجه به نیازهای افراد با طرحهای روی کاغذ و یا مجلات بسیار متفاوت است. بنابراین طراحان باید بر طبق سلیقه مشتریان عمل کرده و در صورتی که طراحی‌هایشان حتی در موارد جزئی با خواسته‌های مشتریان در تناقض باشد، نباید در پروژه لحاظ شود.

در ابتدای امر یک مشتری باید خواسته‌ها و نیازهای خود را بر روی کاغذ به طراح ارائه دهد که این ارائه نظر، نقش تعیین کننده ای در طراحی اولیه دارد.بنابراین در این مرحله باید روشن شود که مشتری احتیاجاتش بر کاربری وسایل متمرکز است یا فضا سازی برای او از اولویت برخوردار است .هر آشپزخانه‌ با توجه به پتانسیل اولیه خود نیاز به یک سری تغییرات خاص دارد برای مثال ممکن است نیاز به نور رسانی بیشتر داشته باشد و یا اسباب و اثاثیه موجود نیاز به ارتقاء داشته باشند.

در طراحی آشپزخانه ایده‌ها و نظرات طراح ممکن است هر چند مطلوب درست در نقطه مقابل نظرات و خواسته‌های مشتری باشد که این تناقضات به خصوص در انتخاب رنگ بیشتر خود را نشان می دهد. انتخاب رنگ‌های مناسب و نورپردازی کافی در یک آشپزخانه می‌تواند به بزرگتر جلوه دادن آن کمک شایانی کند.

آشپزخانه‌های تاریک با رنگ‌های نامناسب فضا را تبدیل به غاری می کند که دست و پای همه را می بندد.

 

کابینت های رنگی !
بیش از ۶۰ درصد فضای آشپزخانه را کابینت ها تشکیل می دهند. بیشتر مواقع مردم کابینت ها ی یک رنگ را انتخاب می کنند.. اما اگر می خواهید تنوعی درفضا ایجاد کنید، بد نیست یک رنگ جیغ مثل قرمز را برای یک ردیف کوچک از کابینت ها انتخاب کنید. این رنگ در ترکیب با کانتر یا جزیره چوبی و رنگ بژ کابینت های دیگر خوب دیده می شود چرا که قرمز و یا آتش دلالت بر تابستان دارد و سرشار از انرژی، نیرو و هیجان است اما قرار گیری در مجاورت با این رنگ می‌تواند فرد را زود خسته و یا مایل به ترک محیط کند و یا با ایجاد نگرانی در فرد میزان ضربان قلب و فشار خون افراد را بسیار افزایش دهد. به همین دلیل باید از این رنگ، با ملاحظه استفاده شود.

 

داخل کابینت را رنگ کنید !

در آشپزخانه هایی که همه دیوارها و کابینت ها سفید هستند، با رنگ کردن دیوار داخلی کابینت روح تازه ای به آنها می بخشید. رنگ نیلی برای کابینت سفید ایده خوبی است. همچنین می توانید ظرف های سفید، قرمز و آبی داخل این کابینت قرار دهید تا بیشتر خودش را نشان دهد.آبی رنگ آب است و دلالت بر زمستان دارد. آبی انرژی را کاهش می‌دهد. این رنگ سمبل آرامش و هماهنگی است و تأثیر خنکی، آرامش و حفاظت دارد. بسیار مؤثر در تب و پایین آورنده فشار خون است و برای سوختگی‌ها بسیار مفید است و البته مقدار زیاد آن می‌تواند انسان را سرد و افسرده کند. این رنگ برای اتاق‌های با نور طبیعی بخصوص آشپزخانه ها پیشنهاد می شود. فیروزه ای نیز که رنگی ما بین سبز و آبی است، رنگی نیروبخش و اقیانوس خنکی است. و برای نیروبخشی، خنک سازی و آرام کردن فضا کاربرد دارد. این رنگ مانند سبز برای تقویت ذهن و رفع خستگی نیز مؤثر است و انسان را به یک شروع تازه و جوشان تشویق می‌نماید. استفاده از جام ها و کوزه ها و تنگ های فیروزه ای د ر فضای پر جنب و جوش آشپزخانه حساسیت و خلاقیت را نیز بر می‌انگیزاند.

 

 

نقطه کانونی رنگی ایجاد کنید!

برای تاثیر نمایشی زیبا می توانید یکی از دیوارهای آشپزخانه همچون دیوار پشت سینک را انتخاب و آن را با کاشی های رنگی بپوشانید. به طور مثال، سبز ملایم در کنار رنگ استیل سینک و ظرفشویی ترکیب خوبی می سازد. برای ارتباط منسجم بین بقیه قسمت های آشپزخانه نیز بهتر است صندلی های ناهارخوری و برخی از ظروف تزئینی را سبز انتخاب کنید. سبز، رنگ چوب، بهار و سمبل خانواده است و بیانگر سلامتی، زندگی، عشق و جوانی است. سبز رنگ هماهنگی و موازنه است و برای اعصاب خسته بسیار مفید و شفابخش است. رنگ سبز به لحاظ روانی آرامش بخش و مسکن است و افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد. از رنگ سبز در برخی موارد به عنوان رنگ خنثی یاد می‌شود که در ترکیب با دیگر رنگ‌ها کاربرد مناسبی در اتاقهای پر رفت و آمد در طول روز دارد.
سبز تیره یا همان زمرد کبود نشانگر انتشار انرژی ذخیره شده است هنگامی که زیر بار فشار روحی قرار می‌گیریم این رنگ را جستجو می‌کنیم چرا که حسی از آسایش، آرامش و سکون را در ما بوجود می‌آورد. اگرچه از سبز تیره برای ایجاد صمیمیت، در دکوراسیون استفاده می‌شود ولی سبز زرد و سبز زیتونی می‌تواند اثرات مخربی بر روی فیزیک و احساسات فرد داشته باشد.

 

در بیننده توهم ایجاد کنید !
سنگ کانتر را مشکی انتخاب کنید و برای ایجاد یک نقطه کانونی بسیار چشمگیر در آشپزخانه، کابینت ها را نیز با ترکیبی از رنگ مشکی و دربهای شیشه ای انتخاب کنید. این کار باعث می شود تا کابینت همچون جعبه ایستاده در هوا به نظر برسد و بسیار جلب توجه کند. سیاه دلالت بر زمستان دارد و رنگ ارزش، گوشه گیری و انزوا است. در رنگ درمانی از این رنگ بسیار مرموز، بعنوان محافظ یاد می‌شود و وابسته به دوام و پایداری، اطمینان و صلح است از سیاه به عنوان رنگ خشک یاد می‌شود.در مقدار زیاد این رنگ ایجاد آشفتگی کرده و بسیار غم انگیز است و بیشتر برای سرویس‌های بهداشتی عمومی و یا اتاق‌ها که به ندرت دیده می‌شوند کاربرد دارد. سیاه بیانگر پیچیدگی و صداقت است.

 

نمایش مجموعه ظروف و اشیا مورد علاقه


از کابینت هایی که در شیشه ای دارند تا طبقه های بی در آشپزخانه برای نمایش ظروف رنگی و مورد علاقه خود استفاده کنید. به طور مثال، ترکیب رنگ های نارنجی، زرد و آبی روشن خوب است و با تنوع خود منظره زیبایی ایجاد می کنند. نارنجی رنگ اشتها است و نباید برای کسانی که به راحتی دچار نگرانی می‌شوند استفاده شود. این رنگ ایجاد شادی کرده و عاطفه و احساسات را آزاد می‌کند. نارنجی ذهن را بازسازی کرده و علاقه را در زندگی بر می‌انگیزد و براحتی می‌توان از آن به عنوان یک ضد افسردگی استفاده کرد. خستگی را رفع و برای عصبانیت بسیار مؤثر است. زرد نیز رنگ تابستان هندی و رنگ سلامتی است و همچنین نشانگر مثبت اندیشی، رضایت و شادابی است. زرد سمبل تعادل و زندگی طولانی است. انرژی‌ها را در موازنه نگه داشته و در انسان نوعی هماهنگی داخلی بوجود می‌آورد. زرد کاربردی به عنوان محرک ذهن دارد اما می‌تواند خستگی را نیز بدنبال داشته باشد. اما در عین حال بسیار پر انرژی است و مانند نارنجی می‌تواند برای اتاقهای پر رفت و آمد در طول روز استفاده شود.

 

با رنگ به دیوارها شخصیت بدهید

در خصوص رنگ دیوارهامی توانید از رنگ های روشن و درخشان که احساس انرژی را با خود به همراه می آورند، در آن استفاده کنید. اگر علاقمند نیستید که از چند رنگ بر روی هر یک از دیوارها بهره ببرید، تنها یک رنگ را به کار برید. با این همه، استفاده از چند رنگ، آن جا که تقابل هایی میان رنگ ها پدید آید، می تواند منظره ی آشپزخانه را مدرن کند.

هیچ چیز به اندازه رنگ نمی تواند به دیوار شخصیت ببخشد. با ظرف های رنگی کابینت ها و طبقه های فاقد درب آشپزخانه را مزین کنید. رنگ دیواره ها را تغییر دهید. رنگ هایی مانند سفید، کرم و بژ با اینکه زیبا هستند اما جلب توجه نمی کنند.

 

استفاده از پارچه های رنگی در دکوراسیون !

پارچه های رنگی برای پرده، مبل یا رومیزی انتخاب کنید. البته باید رنگی باشد که گرم و راحت به نظر برسد و آزار دهنده نباشد. به طور مثال، اگر کاناپه ای در آشپزخانه دارید، می توانید کوسن های رنگی برای آن انتخاب کنید تا علاوه بر راحتی، جلب توجه نیز بکنند.

انتخاب وسایل رنگی :
چرا همیشه باید همه وسایل آشپزخانه یک رنگ و شبیه هم باشند؟ یکی از وسایل بزرگ آشپزخانه مانند اجاق گاز، یخچال یا ماشین لباسشویی را رنگی انتخاب کنید. رنگی را هم انتخاب کنید که مکمل یا متضاد رنگ باقی وسایل است. این تضاد رنگی ناگهان نگاه را به سمت خود خیره می کند.

استفاده از کاشی های رنگی :
میان کابینت های بالا و پایین کاشی ها رنگی میان کابینت های بالا و پایین آشپزخانه در دکور این فضا تاثیر بسیاری دارند. کاشی های رنگی برای این قسمت انتخاب کنید. استفاده از کاشی در این فضا، زمینه بادوام و قابل شست‌وشویی نیز ایجاد می کند.

 

استفاده خلاقانه از رنگ :
اگر خیلی دوست ندارید آشپزخانه شلوغ و دیوارها رنگی باشند برای اینکه تنوعی در فضای آن ایجاد کنید، می توانید سقف را رنگ کنید. به طور مثال، رنگ آبی را برای نقاشی سقف آشپزخانه انتخاب کنید تا از داخل سالن حس متفاوتی به مهمانان ببخشد.

سادگی از همه چیز زیباتر است :
هنگام اضافه کردن رنگ به آشپزخانه، استفاده از عناصر طبیعی را نادیده نگیرید. قرار دادن گلدان های گل طبیعی یا ظرفی از میوه های رنگی مثل سیب و پرتقال و لیمو می تواند به زیبایی مملو از رنگ آشپزخانه کمک شایانی کند.

نصب آثار هنری :
با نصب آثار نقاشی و هنری، به دیوارهای آشپزخانه زندگی به آن ببخشید. لازم نیست تابلوهای نقاشی گران قیمت خریداری کنید. تابلوهای ساده اما شیکی که با رنگ های آشپزخانه تناسب دارند نیز گزینه های مناسبی هستند.

 

کاغذدیواری رنگی :
آشپزخانه ها اصولا رنگ های سفید یا کاشی های کمرنگ دارند. برای رنگی کردن آن می توانید از انواع کاغذ دیواری های زیبا استفاده کنید تا علاوه بر تنوع، سادگی بیش از حد فضا را نیز در هم بشکند.

کمرنگ اما زیبا :
برای اینکه فقط کمی رنگ به فضا اضافه شود، بهتر است رنگ های کمرنگ را در قسمت های کوچکی از آشپزخانه اعمال کنید. مثلا، فقط دیوار داخل یا پشت تاقچه آشپزخانه را آبی رنگ کنید. برای تناسب با دیگر بخش ها نیز، پرده را نیز از همین رنگ انتخاب کنید. یا برعکس، از رنگ های پرده برای نقاشی بخشی از دیوار آشپزخانه استفاده کنید.

 

کانتر آشپزخانه رنگی هم زیبا است :
بیشتر کانترهای آشپزخانه چوبی یا سنگی هستند و اصولا رنگ خاصی هم ندارند. رنگ چوب رنگی مورد علاقه با تم قهوه‌ای. چرا قهوه ای؟ قهوه ای رنگ زمین مادر است و حسی از دوام و پایداری در پی دارد و می‌تواند ایجاد عقب نشینی از ترس کند و برای متعادل کردن رنگهای تند بسیار مفید عمل می‌کند و تنها برای جلب توجه به یک فضا کاربرد دارد. اما بیائید طراوت بیشتری به آشپزخانه دهید، از این رو می توانید از کانتر رنگی استفاده و آن را با صندلی ها و میزناهارخوری هماهنگ کنید.

 

 


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری
عنوان منو